Korsnäs bokbuss

Korsnäs kommunbiblioteks nuvarande bokbuss togs i bruk 1998. Den trafikerar varannan, udda vecka i byarna och till skolor, daghem och inrättningar. Korsnäs kommun hyr ut bokbussen till Närpes stadsbibliotek under de veckor som bokbussen inte trafikerar i hemkommunen.

Tidtabell

Måndag           

Kottebo   9.00-9.30

Taklax skola   9.50-10.50

Harrström gruppfamiljedaghem   11.00-11.15

Molpe skola   12.00-13.00

Molpe gruppfamiljedaghem   13.05-13.20

Molpe Boden   13.25-15.30

Tisdag

Viitaniemi   14.30-15.00

Träskvik   15.10-15.30

Tuvängsvägen   15.40-16.00

Hienobacken   16.10-16.30

Banken   16.40-17.10

Harrström   17.20-18.20

Helenelund   18.40-19.20

Edsvik   19.30-19.45

Onsdag

Buketten enl. överensk. 1.onsd i mån. udda v.   14.00-14.30

Lärknäs  enl. överensk. 1.onsd. i mån. udda v.   14.35-15.15

Snickarbacken   15.35-15.50

Smedbacken   16.00-16.30

Strandmossa   16.35-16.50

Brännback   16.55-17.05

Bjurbäck   17.10-17.45

Korsbäck   17.50-18.15

Molpe skola   18.25-19.45

Kontakta Korsnäs bokbuss

Adress: Silverbergsvägen 9 66200 Korsnäs
Telefon: 06-3479140

Personal

  1. Katarina Westerlund

    Titel: Biblioteksfunktionär

    Biblioteksfunktionär med uppdrag att köra bokbussen och sköta bibliotekservicen i bussen som specialområde. Jobbar varannan, udda vecka, måndag, tisdag, onsdag i bokbussen och torsdag, fredag i biblioteket.

    Telefon: 06-3479140