Författarstigen i Nykarleby
Upplev platser i Nykarleby på ett nytt sätt. Vandra, läs och lyssna till 20 författare som skrivit om olika platser i Nykarleby.
Författarstigen är en litterär vandring runt om i Nykarleby. På vandringen möter du 20 olika skyltar med texter av författare med stark anknytning till staden och kommunen. På skyltarna finns även QR-koder. QR-koderna länkar till ljudfiler av författarna som läst in sina texter. Du kan lyssna till texterna när du vandrar runt i Nykarleby.
Till författarstigen hör också ett texthäfte, som innehåller karta, information om författarna och författarnas texter. Texthäften finns tillgängliga vid Nykarleby stadsbibliotek och Kuddnäs. Häftena fås till ett självkostnadspris på 2€.
Om du vill läsa texterna elektroniskt finns de samlade tillsammans med ljudfilerna på webbsidan: https://www.nykarleby.fi/forfattarstigen
Projektet har förverkligats med hjälp av projektbidrag från Regionförvaltningsverket, Svenska folkskolans vänner r.f. och Nykarleby stad